ΔΡΑΣΕΙΣ, ΝΕΑ - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Συμμετοχή του σχολείου στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο «ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ»

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο «ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ»

Συγκεκριμένα, το Πειραµατικό Λύκειο του Πανεπιστηµίου Πατρών συντόνισε ∆ίκτυο 380 σχολικών µονάδων της χώρας µας, οι οποίες συνεργάζονται και συνυπάρχουν για την υλοποίηση Πανελλαδικού Μαθητικού Συνεδρίου Τοπικής Ιστορίας µε θεµατικό άξονα: «Έλα να σου µιλήσω για τον τόπο µου». Το παραγόµενο αποτέλεσµα του ∆ικτύου, που ανέρχεται στις 480 εργασίες, τις οποίες εκπόνησαν 7.120 συµµετέχοντες µαθητές µε τους 1.045 επιβλέποντες καθηγητές τους, παρουσιάστηκαν στο οµώνυµο 2ο Πανελλαδικό Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο που διεξήχθη στο σχολείο διαδικτυακά από τις 17 μέχρι και τις 19 Απριλίου και δια ζώσης το Σάββατο 20 Απριλίου για τις 80 σχολικές µονάδες που μετακινήθηκαν στην πόλη της Πάτρας για αυτό τον σκοπό µε 1460 µαθητές.
«Το θέµα του συνεδρίου, παρά τις ταχύτητες που καθηµερινά αναπτύσσουµε και την άνετη κυκλοφορία µας στη χώρα της πληροφορίας, παραµένει ιδεώδες για την κάλυψη των ανωτέρω παραµέτρων και την ουσιαστική µας επαφή µε τη γειτονική µας ετερότητα», αναφέρουν οι διοργανωτές.
Η συμμετοχή της ομάδας των 5 μαθητών της Α΄τάξης του 4ου ΓΕΛ Κατερίνης είχε ως θέμα «Μια μαθητική ξενάγηση στο Αρχαίο Δίον». Οι μαθητές, Βασίλης Γρηγορόπουλος, Όλγα Ζητιρίδου, Σάρα Μπάλλι, Αναστασία Παπαδιονυσίου , και οι καθηγήτριες, Σεβαστή Παντελιάδου και Σοφία Τσιρώνη, παρουσίασαν δια ζώσης την εργασία τους στο χώρο εκδηλώσεων του Πειραματικού Λυκείου Πατρών.
Ευχαριστήρια Επιστολή Διοργανωτών