I walk to school to help my planet

Το πρόγραμμα eTwinning με τίτλο: I walk to school to help my planet έχει ως στόχο να προάγει την περιβαλλοντική επίγνωση των μαθητών και να τους ενθαρρύνει ώστε να αναλογιστούν την επίπτωση που έχουν οι καθημερινές τους συνήθειες στο περιβάλλον : Γιατί να χρησιμοποιεί κανείς ιδιωτικά μέσα μεταφοράς όταν μπορεί να φτάσει στο σχολείο του με τα πόδια ή με τα δημόσια μέσα μεταφοράς;

To πρόγραμμα περιλαμβάνει 3 βήματα:

1.Έρευνα πάνω στις περιβαλλοντικές επιπτώσεις της αλόγιστης χρήσης ιδιωτικών οχημάτων.

2.Δημιουργία πιθανών διαδρομών για το σχολείο με τα πόδια ή ποδήλατο.

3.Παραγωγή βίντεο με στόχο τη συνειδητοποίηση της ανάγκης αλλαγής των ?κακών? συνηθειών.

Στόχοι του προγράμματος;

• Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές και οι οικογένειες τους τις συνέπειες των καθημερινών συνηθειών πάνω στο περιβάλλον.
• Να επιβεβαιωθεί η περιβαλλοντική επίπτωση της υπέρμετρης χρήσης των ιδιωτικών οχημάτων.
• Να γίνουν τόσο οι μαθητές όσο και οι οικογένειές τους πιο συνειδητοποιημένοι όσον αφορά τη σπουδαιότητα της υπεύθυνης χρήσης των ιδιωτικών μέσων μεταφοράς.
• Να ενθαρρυνθούν οι συγκρίσεις μεταξύ των εταίρων και η ανταλλαγή επιλογών που μπορούν να ανατρέψουν τις συνήθειες που βλάπτουν το περιβάλλον.

Αν θέλεις σύντομες πληροφορίες για το πρόγραμμα, πάτησε τον  υπερσύνδεσμο….

The project I walk to school to help my planet is aimed at educating students to respect the environment starting from their daily habits: why use private means of transport if it is possible to reach the school on foot or by public transport?

The project includes 3 steps:

1. Research on environmental damage due to excessive use of private vehicles;

2. Creation of possible routes to reach the school on foot or by bicycle;

3. Video production to understand the importance of changing “bad” habits.

Project aims:

• make students and their families aware of the consequences of daily habits on the environment
• verify the environmental impact of the excessive use of private vehicles
• make students and their families conscious of the importance of a responsible use of private means of transport
• lead students and their families to change wrong habits and contribute in a concrete way to environmental improvement
• encourage comparison between partners and the sharing of choices that are capable of concretely changing habits that are harmful to the environment

If you want some short information about the project,  press the hyperlink